Časté otázky

KOMPOST je organické hnojivo vyrábané zmiešaním a biologickým zrením rôznych látok obsahujúcich rozložiteľné organické látky a živiny. Inými slovami vzniká biologickým procesom a aj za dlhšiu dobu.

SUBSTRÁT je materiál, ktorý vznikne fyzickým spracovaním organického odpadu po vysušení, rozdrvení, atď. (bez biologického procesu) a najmä rýchlejšie.

Zvládne skoro všetok odpad z bežnej kuchyne (výnimkou sú napr. tvrdé hovädzie/bravčové kosti, striedka z avokáda, broskyne, nektárinky a pod.). Taktiež vaječné škrupiny, kávovú usadeninu, rybacie alebo kuracie kosti, šupku z tekvice, použité čajové vrecúška a mnoho ďalšieho.

Existuje pár druhov potravín, ktoré nie sú vhodné na spracovanie, ako napríklad veľmi tvrdé hovädzie a bravčové kosti,  sladkosti alebo žuvačky, kuchynské oleje alebo tuky vo veľkom množstve, kôstky (z avokáda, broskýň, nektáriniek a pod.), škrupiny z orechov a iných tvrdých plodov.

Nádobu neprepĺňajte a vyvarujte sa aj príliš mastnému odpadu, olejom, tekutinám a pod. Ak je vo vedierku dosť suchého odpadu, nejaké minimálne množstvo tekutiny sa priliať dá, ale nemôže sa naliať napr. 0,5l oleja, mlieka, atď. a tekutina sama o sebe ako jednodruhový odpad je nevhodný na spracovanie v prístroji.

V priemere je to 4-6 hodín (záleží samozrejme aj od zloženia toho, čo do prístroja vkladáme). Odpad vo vedierku nestláčajte, aby pri procese vysúšania bolo zabezpečené dostatočné prúdenie horúceho vzduchu.

Za jeden cyklus ( cca. 4-6 h) prístroj spotrebuje cca. 0,8 kWh elektrickej energie, čo je porovnateľné so spotrebou energie napr. stolového počítača za rovnaký časový úsek. Pravidelne vymieňajte uhlíkové filtre (pri bežnom použití k tomu dochádza za každé 3-4 mesiace). Životnosť filtrov je deklarovaná výrobcom na približne 500 hodín prevádzky).

Neodporúčame to, ale ak ste na niečo zabudli a chceli by ste to dodatočne „hodiť“ do stroja, tak v súlade s návodom na použitie je tu takáto možnosť. Odporúča sa to však len v prvej fáze spracovania odpadu (kvôli celkovej dĺžke spracovania). Ak by sa odpad prihodil povedzme o 2 hodiny neskôr, tak už by ho prístroj nevedel dokonale spracovať. Vždy radšej skontrolujte, či je všetko na spracovanie vo vedierku a až potom zapnite prístroj.

Po čase ako sa uhlíkové filtre opotrebovávajú, tak bude možno cítiť jemný, taký trochu kyslý zápach počas spracovania odpadu, čo už je znamením potreby výmeny filtrov. Podobný jemný kyslý zápach sa objavuje aj pri spracovávaní odpadu, ktorý sám o sebe má už intenzívnu arómu (napr. plesnivý syr, 2-3 dni staré surové mäso).

Nie. Praktické veko disponuje aj uhlíkovým filtrom. Odpad môžete zbierať aj priebežne pár dní po sebe, kým sa celé vedierko naplní, uhlíkový filter vo veku jednoducho zabráni akémukoľvek nepríjemnému zápachu.

Jednoducho a ľahko. Vedierko je vhodné aj do umývačky na riad. Po ukončení cyklu vytrite vedierko papierovou utierkou. Ak sa niečo náhodou prichytí na dno alebo ku stene vedierka, pridaním a pôsobením saponátu ho ľahko vyčistíte.

Áno, samozrejme. Jedinou podmienkou je, aby zariadenie nebolo vystavené teplotám pod 0 °C. Samozrejmosťou je čistý, suchý, vodorovný povrch pre umiestnenie.

Prístroj je vybavený kontrolkou, ktorá upozorní užívateľa na výmenu filtrov. Filtre sa predávajú u vybraných predajcov vždy ako balenie 2 ks. Filtre vždy vymieňajte naraz obidva kusy. Odporúčaná maloobchodná cena za jedno balenie 2 ks uhlíkových filtrov je cca. 39-45 € s DPH.

Použité uhlíkové filtre sa dajú recyklovať. Rozoberte ich (odstráňte vrchnú časť), vyčistite vnútro – uhlík z vnútornej časti môže byť zamiešaný do pôdy, zeminy a plast, ktorý zostane po vyprázdnení vnútra, len opláchnite. Takto vyčistený plast vhoďte do žltého kontajnera. Plastové telo filtrov je vyrobené z PP5 (polypropylénu).

Napíšte nám e-mail na info@foodcycler.sk alebo nám zanechajte odkaz kliknutím na tento kontaktný formulár a my sa vám ozveme.