Naša rodina a FoodCycler

Prvý krok

Na Vianoce v roku 2021 sme sa s manželkou rozhodli, že si zadovážime nejakého šikovného pomocníka do domácnosti. Hľadali sme na nete a natrafili sme na toto inovatívne zariadenie: recyklátor (kompostér) do domácnosti. Keďže bývame v byte a náš bytový dom trpí presne tým, čím aj väčšina ostatných bytov v krajine /čiže 1 hnedý kontajner na 16-20 bytov s občasným vývozom :)/, tak sme sa pomerne rýchlo rozhodli a mali sme darček pod stromček. Presne 1. januára 2022 sme prvý krát zapli nášho nového člena domácnosti, „Foodie“-ho /meno dostal hneď pod vianočným stromčekom, keď sme si ho slávnostne rozbalili.

Ostrý test

Po menšej silvestrovskej oslave nám ostalo pár zvyškov, ktoré sme tentokrát nevyhodili do hnedej nádoby pred bytom, ale dali sme ich pekne do vedierka a spotrebič zapli, spokojne si uvarili kávu a čakali sme, čo sa udeje za výrobcom deklarovaných 4-6 hodín, čo je priemerný čas spracovania kuchynského odpadu. Boli sme prekvapení tým, ako ticho pracuje a sem-tam sme sa boli pozrieť, či náhodou neprestal fungovať. Po 5-ich hodinách a 38-ich minútach sa ozvalo pípnutie, čím nám Foodie dal najavo, že on je teda hotový a odpad spracovaný. Počkali sme približne pol hodinku, potom sme otvorili veko a čakalo nás veľmi príjemné prekvapenie...

Výsledok

Prístrojom vytvorený substrát (aby sme zostali pri odbornej terminológii) bol doslova voňavý. Určite záleží aj na tom, čo sa do vedierka dáva, samozrejme, ale nebolo cítiť zápach, ale príjemnú zemitú vôňu v kombinácii s jemnou citrusovou vôňou. V tej prvej nádobe sme mali naozaj mix všetkého: šupky z mandariniek, z jablka, čajové vrecúška, listy stopkového zeleru, šupky zo šiestich zemiakov, vaječné škrupiny asi z 8-ich vajec, asi 2 krajce suchého chleba, malý kus pokazeného syra, kávovú usadeninu, a 3-4 kosti z kuracieho stehna a stonky zo cherry paradajok. Ďalším príjemným prekvapením bol aj výsledok, čo sa týka objemu: z plného vedierka kuchynského odpadu vzniklo to, čo je vidno na fotke. Za nás veľká spokojnosť.

Po pol roku používania...

Naša rodina si zvykla na tohto šikovného pomocníka veľmi rýchlo. Chceli sme však zistiť, koľko toho dokáže spracovať a tak sme si robili prehľad počas polročnej periódy a výsledok je prekvapivý. Za to obdobie sme nazbierali približne 75 kg kuchynského odpadu, ktorý by za normálnych okolností skončil v nádobe s označením kuchynský odpad pred našim bytovým domom, kde by to zapáchalo, vyzeralo by to neesteticky, atď. Nestalo sa tak, pretože sme ho spracovali a náš „Foodie“ vytvoril z tých 75 kg odpadu cca. 8,2 kg substrátu, ktorý sme použili do kvetináčov, rozdali po rodine a pravidelne ho vysypávame pod stromy, rastliny, atď. v okolí našej bytovky a tým obohacujeme pôdu. 

Tip: substrát vytvorený FoodCycler-om sa môže zbierať postupne (aj my sme to tak robili) do nejakej nádoby, ktorá je uzatvárateľná a môže sa tak dlhodobo skladovať. Pokojne aj rok. 

8,2 kg substrátu spracovaného FoodCyclerom z približne 75 kg kuchynského odpadu za pol roka

Pridajte Komentár