Zelený tip – ako začať s kompostovaním doma?

Ochrana životného prostredia je silnou a intenzívnou témou posledných rokov po celom svete. Pri tomto pojme sa určite hneď všetkým čitateľom teraz vynoria všetky tie desivé a dychberúce obrázky oceánov plných plastových fliaš, fotky zo skládok s nekonečnými horami odpadu…

… a mladej aktivistky zo severu starého kontinentu, Grety Thunberg. Máte to, že? 😉

Tou dobrou správou je, že sa v tejto oblasti pomaly, ale isto posúvame, meníme alebo aspoň prispôsobujeme svoje návyky, spotrebiteľské správanie, separujeme, zálohujeme, do práce chodíme elektro automobilom (aj keď stále často sami v jednom aute, ale o tom inokedy), kupujeme rôzne tovary v bezobalových obchodoch, atď. Sme jednoducho zelen(š)í. Niekto viac, niekto menej. Možností, ako sa správať uvedomelo, máme hneď niekoľko. Nepochybne nám v tom pomáhajú aj “naše novodobé vzory”, ktorých sledujeme na FC, Instáči alebo na TikTok-u. 

Tou už menej atraktívnou a dobrou správou pre nás je napr. dokumentárny film od Sira Davida Attenborougha s názvom: A Life on Our Planet, ktorý veľmi úprimne popisuje naše správanie na Zemi. Long story short: sme ako kobylky; berieme, žerieme, spotrebujeme každým rokom viac a viac zdrojov. Keď sme už pri tom: zachytili ste informáciu o spotrebe všetkých zdrojov, ktoré planéta dokáže za rok obnoviť? Naša pani prezidentka na to poukazovala (aj) minulý rok. Deň “D”, teda onen deň spotreby všetkého, pripadol na 3.5.2022, rok pred tým to bolo o pár dní neskôr – 13.5.2021, dva roky dozadu sa písalo 22. augusta a v mileniálnom roku 2000 to bolo dokonca až 23. septembra. To naše zbesilé tempo spotreby je skutočne alarmujúce. Bolo by fajn spomaliť, nemyslíte? 

My vo FoodCycler veríme, že existujú spôsoby a alternatívne riešenia, vďaka ktorým môžeme aspoň niečo našej prírode vrátiť. Meníme pohľad na kuchynský odpad a prinášame inovatívne riešenie pre domácnosti. Najmä pre byty, bytové spoločenstvá, kancelárie, ale taktiež napr. školy, jednoducho pre všetkých, ktorí nemajú možnosť kompostovať bežným spôsobom, ktorý je časovo náročnejší a do ovzdušia sa pri tomto spôsobe dostáva aj metán, ktorý vzniká pri biologickom rozklade organického odpadu. 

Náš recyklátor (elektrický kompostér), the FoodCycler, spracuje v priemere za 4-6 hodín cca. 2l kuchynského odpadu rôzneho druhu na sterilný substrát, čím sa zníži produkcia kuchynského odpadu v domácnosti až o 80%. Vytvorený substrát sa potom jednoducho môže vrátiť späť do prírody, záhrady alebo do kvetináča. Len sa primieša do pôdy. 

Za vývojom tejto inovácie stoja kanadskí vedci a vizionári zo spoločnosti Food Cycle Science, ktorá sa venuje metóde alternatívneho kompostovania organických zvyškov potravín v domácnostiach. Okrem Kanady, USA, Austrálie a Nového Zélandu, the FoodCycler je dostupný už aj v Európe pod značkou Sage a modelovým označením SWR550GRY. 

Pridajte Komentár